244. Zlatý art-deco prsten

244. Zlatý art-deco prsten

Au 585/000, hmotnost prstenu 4.55 g, brilianty 3ct (z toho 1ks = 1ct a ostatní celkem 2ct), rubíny 10ks fantazijní brus, k dispozici odborný posudek + atest z puncovního úřadu.

Na dotaz

Skladové číslo:

Vskutku mimořádný zlatý prsten osazený diamanty s briliantovým brusem a přírodními rubíny fantazijního brusu zasazeny v typickém art-deco uspořádání. Tento luxusní starožitný šperk je vhodným adeptem na to stát se Vaším rodinným šperkem a úložištěm financí. Prsten je opatřen odborným posudkem a atestem z pucovního úřadu.

 

Z CYKLU "PŘEDMĚTY S PŘÍBĚHEM"...

Období první republiky bylo obdobím nejvyššího rozkvětu v naší historii, za kterou se dnes často s nostalgií obracíme. Ženy přímo zářily ženskostí a elegancí, mužské slovo bylo zákon; čest, hrdost a vzájemná úcta, nebyly jen pojmy ze slovníků. Ačkoli se z dnešní perspektivy může zdát, že se jednalo o dobu svázanou mnohými tabu, společenskými normami a měšťanskou morálkou, s odstupem času a možná právě kvůli němu si toto období zachovává v našich očích své kouzlo.

V tomto období spatřil světlo světa i tento nádherný prsten, který hned na počátku své éry splnil svoji největší úlohu za dobu své existence a změnil tak životy hned několika lidí, které se mohly odvíjet úplně jinak. Na počátku století žila na pražských Vinohradech zámožná průmyslnická rodina, otec rodiny stárl a doufal, že jeho dva synové Josef a Karel, budou v jeho práci pokračovat. Ačkoli by se slušelo, aby továrnu po otci převzal starší ze synů Josef, otec vždy viděl svého nástupce v Karlovi, který měl chladnou a rozvážnou hlavu a obchodního ducha.

Josef si byl otcovy náklonnosti k bratrovi vědom a právem se cítil na pozici prvorozeného ohrožen. Ačkoli nevěřil, že by se otec protivil obecným zvyklostem rodinného nástupnictví. O to větší šok přišel v okamžiku, kdy otec oběma synům svěřil svůj záměř předat fungující firmu tomu z nich, který se dříve usadí a založí rodinu.

Karel byl v ženské společnosti vždy oblíbenější, na každé návštěvě, plese, v každé tančírně byl vždy Karel ten, který dokázal společnost spontánně a uvolněně bavit. Nebylo tedy divu, že se po určité době zalíbil sličné Antonii z podobně situované rodiny a tím spíš byl Josef nesvůj, když se ukázalo, že náklonnost s Karlem je vzájemná a tito dva se začali stýkat.

Josefova žárlivost na bratra nabírala nebezpečných obrátek. Josef celé dny nepřemýšlel nad ničím jiným, než jak Karlův vztah překazit, nebo alespoň zařídit, aby on byl tím prvním, kdo se ožení a získá právo na rodinné dědictví. Tak jako jeho pronásledovaly tyto myšlenky, začal on sám pronásledovat Antonii jako stín, ať už byla s Karlem nebo sama. Tak se i několikrát stalo, že spolu s Antonií na sebe "náhodou" narazili a zapředli spolu rozhovor.

Z rozhovorů s ní i z jejího chování se Josefovi podařilo zjistit, že Antonie má velkou slabost pro šperky. V jeho hlavě se začaly spřádat plány na to, jak bratrovi dívku odloudit. Příležitost se naskytla velmi brzy. Slečna Antonie pořádala večírek na počest svých narozenin a na oslavu byli samozřejmě zváni i oba bratři.

prvorepublikova-dama

Očekávalo se, že každý host donese hostitelce dar a zde si dal Josef velmi záležet, aby to, co hodlal Antonii dát, bylo dechberoucí. Ne, že by Karel svůj dar pro Antonii podcenil, ale považte ten kontrast, když při rozbalování darů na miskách vah bylo nejnovější vydání ilustrovaného herbáře a na druhé blyštivý prsten s diamanty a rubíny, ke kterému Josef přede všemi vystřihl pečlivě připravenou a nacvičenou poklonu plnou lichotek.

Ano, možná si myslíte, že srdce se nedá získat kusem kovu s kameny, a pokud by byla Antoniina láska ke Karlovi ryzí, určitě by se tak ani nestalo. Ale jak se ukázalo, tato mladá dáma byla více marnivá a povrchní, než o sobě dávala na první pohled znát. Své "city" a preference přehodnotila a nakonec dala přednost staršímu z bratrů.

A jak osudy obou bratrů a Antonie dopadly? To se dnes přesně už neví. Říká se však, že marnivá, později už manželka, Josefa byla velkou zátěží pro rodinný rozpočet a zkomírající rodinná továrna, které se špatně pod rukou Josefa vedlo, měla co dělat, aby její život na vysoké noze financovala. Bratr Karel se prý taky brzy oženil a svou pílí vybudoval vlastní prosperující podnikání...

 

Co když je to pravda?

*Povinná pole

Alternativní produkty

Přihlášení

Tato stránka používá cookies. Vice info